TOP 5 najczęściej spotykanych problemów z pralkami

| 0 Komentarzy
Pralka to urządzenie, bez którego trudno sobie wyobrazić sprawnie funkcjonujące gospodarstwo domowe. Pozwala ona z łatwością usunąć zabrudzenia z ubrań i odświeżyć odzież. O tym, jak niezbędny jest to sprzęt AGD, przekonujemy się zwykle, gdy przestaje prawidłowo działać. Przedstawiamy 5 najczęściej spotykanych problemów z pralkami. Czy można je samodzielnie rozwiązać?

1. Nieprzyjemny zapach z bębna pralki

Brzydki zapach wydobywający się z wnętrza pralki może być niezwykle irytujący, zwłaszcza jeśli nie tylko unosi się w całej łazience, ale również pozostaje na ubraniach po przeprowadzeniu cyklu, sprawiając, że nie nadają się one do założenia. Co może być przyczyną powstawania brzydkiej woni i jak się z nią uporać?

Wśród podstawowych źródeł nieprzyjemnego zapachu wymienia się:

Zanieczyszczenia zalegające pod fartuchem pralki – fartuch urządzenia to miejsce, gdzie łatwo gromadzą się różnego rodzaju zanieczyszczenia, a nawet dość duże rzeczy, takie jak monety czy też skarpetki. Zalegający brud wraz z wilgocią tworzą środowisko sprzyjające rozwojowi bakterii i pleśni.

Polecane pralki

Jeżeli zapomnimy o systematycznym czyszczeniu fartucha, nagromadzone zanieczyszczenia i drobnoustroje zaczną po prostu brzydko pachnieć. Aby tego uniknąć, należy po każdym cyklu prania pozostawiać uchylone drzwiczki pralki. Dzięki temu wilgoć zgromadzona w bębnie, fartuchu oraz uszczelkach zdoła wyparować.

Ważne jest również systematyczne usuwanie zabrudzeń z fartucha, co powinno zapobiec rozwojowi bakterii i powstawaniu brzydkiego zapachu. Po wyczyszczeniu elementu nieprzyjemna woń powinna zniknąć po dwóch lub trzech praniach. Jeżeli tak się nie stanie, przyczyna tkwi gdzie indziej.

Zapchany dozownik na detergenty – to kolejny element, który może wywoływać nieprzyjemny zapach. Nie warto zatem go bagatelizować podczas czyszczenia pralki. Należy systematycznie sprawdzać, czy w dozowniku nie zalegają duże ilości starego proszku. Detergent nie tylko blokuje odpływ – z czasem pod wpływem wilgoci zaczyna po prostu gnić i brzydko pachnieć. Woń ta przenosi się do bębna pralki, a następnie na ubrania.

Pozbycie się resztek detergentów jest proste. Wystarczy wyciągnąć dozownik i umyć go w zmywarce lub pod bieżącą wodę. Jeżeli demontaż elementu nie jest możliwy, należy wyczyścić go przy pomocy szczoteczki do zębów.

Pozostawienie wypranej odzieży w bębnie – po odwirowaniu ubrania są mniej mokre, nie oznacza to jednak, iż możemy je pozostawić na kilkadziesiąt godzin w pralce. Panujące wówczas w bębnie warunki wciąż sprzyjają rozwojowi bakterii, a tym samym powstawaniu nieprzyjemnego zapachu stęchlizny. Warto zatem nie zwlekać z wyciągnięciem wypranej odzieży z bębna.

Nieprzyjemny zapach tworzący się wewnątrz pralki wynika przede wszystkim z naszych zaniedbań. Regularne czyszczenie bębna i właściwe użytkowanie urządzenia zapobiegnie powstawaniu nieatrakcyjnej woni.

2. Niedoprana odzież

Podstawowym zadaniem pralki jest usuwanie zabrudzeń z odzieży. Czasem jednaj zdarzają się sytuacje, kiedy to urządzenie nie radzi sobie z plamami, mimo że używamy odpowiedniej ilości środków piorących i nie przepełniamy bębna. To kolejny, często spotykany problem. O czym świadczy i jak go rozwiązać?

Przyczyn niedopranej odzieży należy upatrywać w:

Zanieczyszczonym dozowniku na detergenty – jeżeli nie czyścimy regularnie dozownika, mogą w nim gromadzić się resztki proszku do prania. Z czasem zaczynają one gnić, plamiąc ubrania i stanowiąc podstawową przyczynę ich brzydkiego zapachu. Co więcej, zatykają odpływ, przez co mniej detergentu dostaje się do bębna, co również może prowadzić do zmniejszonej efektywności prania.

Kamieniu, brudzie i osadzie zalegającym w bębnie pralki – zanieczyszczenia te mogą osadzać się na odzieży lub ograniczać efektywność prania, przez co urządzenie ma trudności z należytym usunięciem plam. Jeżeli nie chcemy, aby na naszych ubraniach pojawiała się nieestetyczny nalot, powinniśmy od czasu do czasu zaprogramować puste pranie. Wysoka temperatura i środek piorący powinny uporać się z osadem.

Jeżeli zależy nam na dokładnej dezynfekcji bębna, zamiast proszku do dozownika na detergenty wlejmy ocet. Nie pozostawi on żadnych zabrudzeń, a przy okazji wyczyści sam dozownik. Od czasu do czasu warto również przeprowadzić zabieg odkamieniania pralki. W tym celu możemy użyć specjalnych tabletek zmiękczających wodę.

Z kamieniem doskonale poradzi sobie soda oczyszczona i kwasek cytrynowy. Substancje te należy wsypać do dozownika na detergenty, a następnie włączyć pranie bez wsadu. Po nieczystościach nie zostanie żaden ślad.

Zanieczyszczonym fartuchu – zalegające w fartuchu (szczególnie w jego zagięciach) zanieczyszczenia mogą przedostawać się do prania, brudząc odzież. Warto zatem pamiętać o systematycznym czyszczeniu tego elementu, zwłaszcza że gromadzący się w nim brud może być przyczyną nieświeżego zapachu ubrań.

Zużytych uszczelkach przy łożysku osi bębna – o tym, że elementy te uległy zużyciu, świadczą plamy na ubraniach, które swym wyglądem i konsystencją przypominają smar. Przyczyną ich uszkodzenia jest zazwyczaj to, iż dostała się do nich woda.

Aby tego uniknąć, po każdym praniu należy zostawić uchylone drzwiczki pralki, tak aby woda mogła wyparować. Zużyte elementy należy wymienić. W przeciwnym razie mogą być źródłem poważniejszej awarii.

Problem niedopranej odzieży może wynikać z naszych zaniedbań, wynikających z braku systematycznego czyszczenia poszczególnych elementów pralki, a także naturalnego zużycia pewnych jej części. Warto jak najszybciej poznać przyczyny tego problemu, aby przywrócić urządzeniu sprawność działania.

3. Zbyt głośna praca urządzenia

Nadmierny hałas wydobywający się z pralki świadczy o jej usterce. Warto szybko zlokalizować źródło problemu, aby nie doszło do poważniejszej awarii, skutkującej na przykład zalaniem łazienki. Zbyt głośna praca sprzętu może być spowodowana:

Niewłaściwym ustawieniem urządzeniapralka powinna zostać umieszczona na równej powierzchni. W przeciwnym razie podczas wirowania będzie nadmiernie hałasować i przesuwać się. Istotną kwestią jest również demontaż wszystkich zabezpieczeń z urządzenia. Ich użycie było zasadne w trakcie transportu. Teraz, gdy pralka znajduje się w łazience, są niepotrzebne. Mogą bowiem powodować to, iż sprzęt będzie źle wypoziomowane, co będzie generować dodatkowy hałas.

Zużytym łożyskiem – łożysko to część pralki odpowiadająca za to, że bęben może się płynnie poruszać. Awaria elementu sygnalizowana jest właśnie głośniejszą pracą urządzenia. Wymiana łożyska jest wymagająca, gdyż wiąże się z demontażem wielu innych podzespołów. Warto to zatem powierzyć specjaliście.

Wygięciem koła pasowego – element ten podlega naturalnemu zużyciu. W wyniku eksploatacji może dojść do jego pęknięcia, wygięcia lub poluzowania. Jeśli jest uszkodzone, należy je wymienić na nowe.

Zerwanym paskiem napędowym – wraz z upływem czasu element ten stopniowo wysycha i przeciera się, co generuje coraz większy hałas. Gdy nastąpi pęknięcie paska, bęben przestaje obracać się. Aby pralka ponownie działała, konieczny jest zakup nowej części.

Awarią pompy odpływowej – sygnalizuje ją głośna praca pralki podczas wypompowywania wody. Hałas może nie tylko oznaczać to, że element jest wadliwy lub uległ zużyciu, ale również sygnalizować, iż w pompie znajduje się niewielki przedmiot, który zaburza jej pracę. Jeżeli okaże się, iż nic nie blokuje części, a ona wciąż hałasuje, trzeba ją wymienić na nową.

Zepsutym silnikiem napędowym – jeśli po zdjęciu paska napędowego i uruchomieniu silnika ten nadal pracuj głośno, jesteśmy zmuszeni do jego wymiany. Oznacza to bowiem, iż jest uszkodzony.

Uszkodzonym elektrozaworem doprowadzający wodę – świadczy o tym głośna praca pralki podczas pobierania wody. Przyczyną awarii elektrozaworu może być kamień, który stopniowo odkłada się na nim, w ten sposób ograniczając przepływ wody. Aby uniknąć tego problemu, warto systematycznie przeprowadzać zabiegi odkamieniania.

Głośna praca urządzenia świadczy o tym, iż mogło dojść do uszkodzenia lub zużycia któregoś z elementów pralki. Zazwyczaj wynika to z naturalnego starzenia się części, jednak odkładanie się kamienia przyspiesza proces. Warto zatem stosować preparaty zmiękczające wodę.

4. Wyciek wody z pralki

Pralki to urządzenia zaawansowane technologicznie, które wyposażone są w szereg zabezpieczeń mających na celu zapobiec wyciekowi wody. W sytuacji gdy jeden z podzespołów ulegnie uszkodzeniu, może dojść do awarii. Czy da się temu zapobiec?

Jedną z głównych przyczyn wycieku wody jest awaria pompy odpływowej. Z uwagi na to, iż jest to element nienaprawialny, jeśli rozpoznamy usterkę, musimy po prostu kupić nową część. Nie oznacza to, iż nie możemy w żaden sposób zapobiec awarii. Szczególnie istotne jest systematyczne sprawdzanie stanu filtra pompy odpływowej i usuwanie z niego włosów oraz innych nieczystości.

Wyciek wody z pralki może być spowodowany także przez:

Uszkodzenie simmeringu i łożyska.

Zniszczenie fartucha.

Pęknięcie węży bęben-pompa lub odpływowego.

Pęknięcie komory dozownika na detergenty.

Awarie te wynikają z naturalnego starzenia się elementów konstrukcyjnych pralki. Nawet ostrożnie eksploatując pralkę, nie mamy żadnego wpływu na ich pojawienie się. Jeżeli tego typu usterki wystąpią, możemy jedynie zastąpić zużyte elementy nowymi.

Kolejną przyczyną przeciekania urządzenia może być nieszczelny zbiornik (wanna pralki). Do uszkodzenia najczęściej doprowadza niewłaściwe wypoziomowanie pralki, przez co ciężar prania nierównomiernie się rozkłada, z czasem prowadząc do powstania dziury, przez którą wylewa się woda. Jeżeli zatem chcemy tego uniknąć, postawmy pralkę na równym podłożu.

Woda może wyciekać także przez nieszczelny elektrozawór, który często nie działa właściwie z uwagi na kamień gromadzący się na jego powierzchni. Aby zapobiec awarii elektrozaworu, warto stosować preparaty zmiękczające wodę.

5. Osad z proszku na ubraniach

To problem, który może dotyczyć intensywnie eksploatowanych pralek, jak i tych oszczędnie użytkowanych. Wystarczy że niewłaściwie dobierzemy ustawienia, a biały osad może pojawić się na naszych ubraniach. Jakie są główne przyczyny tego problemu?

Zbyt zimna woda – biały nalot z proszku może świadczyć o tym, iż temperatura wody nie była wystarczająca, aby detergent się rozpuścił. Jeżeli osad pojawił się na ubraniach, pomimo że temperatura wody wynosiła powyżej 40o Celsjusza, może to oznaczać awarię termostatu, grzałki lub czujnika temperatury.

Zbyt mała ilość wody – za biały osad odpowiedzialna może być zbyt mała ilość wody pobieranej przez pralkę. Nie jest to jednak wina niewłaściwego doboru ustawień, a poważniejsza awaria hydrostatu, przepływomierza lub elektrozaworu. Może się okazać, iż któryś z tych elementów będzie wymagał wymiany.

Za dużo prania – jeśli przeładujemy bęben, proszek nie będzie mógł wymieszać się z wodą, przez co pozostanie w zagięciach ubrań. Następnym razem warto zatem zmniejszyć ilość ubrań.

Zabrudzony dozownik – bryłki starego proszku zalegające w dozowniku mogą być trudne do rozpuszczenia w wodzie, toteż będą plamić ubrania. Aby temu zapobiec, warto systematycznie czyścić dozownik.

Obecnie produkowane pralki to urządzenia wysoce zaawansowane technologicznie, pozwalające na stosowanie zróżnicowanych programów prania, dzięki którym możemy dostosować ich działanie do naszych potrzeb i preferencji. Nie oznacza to jednak, iż jest sprzęt całkowicie bezawaryjny. Jego zużycie oraz efektywność i sprawność działania zależy w dużej mierze od tego, w jaki sposób będzie eksploatowany. Dzięki odpowiedniemu użytkowaniu unikniemy wielu problemów, szczególnie tych wymienionych powyżej.

Udostępnij
5,0
3 oceny
Oceń artykuł i Ty!

Komentarze (0)

Specjalista Morele | 03:02
Cześć!
Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy lub nazwę miejscowości.
Kod pocztowy możesz zmienić klikając w ikonę lokalizacji
Poznaj czas dostawy

Jeśli chcesz poznać czasy dostawy dopasowane do Twojej lokalizacji, wprowadź kod pocztowy rozwijając menu “Więcej”.